29 października po raz pierwszy LOT poleci z Warszawy do Marakeszu - zapowiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Michał Fijoł, prezes PLL LOT.
Rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu, a konkretnie w środy i soboty. Wyloty o numerze rejsu L:O163 z Lotniska Chopina zaplanowano na godz. 9:30. Lądowanie w Marrakeszu przewidziano na godz. 14:35 lokalnego czasu.
Rejs powrotny LO164 wystartuje o godz. 15:35. Przylot do stolicy Polski oszacowano na godz. 20:35. Połączenie będzie obsługiwane samolotami boeing B737-8 MAX8 lub B737-800NG.
Narodowy przewoźnik znad Wisły dołączy tym samym do Ryanaira i Wizz Aira, które łączą już Kraków i Warszawę z „czerwonym miastem” w Królestwie Maroka.
- W 2024 roku Maroko odwiedziła rekordowa liczba 17,4 miliona turystów, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim. Turyści coraz bardziej doceniają uroki tego kraju – od piaszczystych plaż i pustynnych krajobrazów, po tętniące życiem miasta o bogatej historii i kulturze. Rejsy PLL LOT, zaplanowane w zimowej siatce 2025/2026, zapewnią komfortową i bezpośrednią podróż do Marrakeszu, odpowiadając na rosnące zainteresowanie egzotycznymi i inspirującymi kierunkami. Nasza nowa trasa to idealna propozycja dla podróżnych z Polski, którzy jesienną aurę będą chcieli zamienić na słoneczne krajobrazy północnej Afryki. Zapraszamy do odkrywania Maroka na naszych pokładach - powiedział Robert Ludera, prokurent, dyrektor Biura Siatki Połączeń i Aliansów PLL LOT.
Przypomnijmy, że PLL LOT w bieżącym roku uruchomiły już nowe trasy
na Maltę oraz
Islandię, a także z
Krakowa do Paryża.
PLL LOT przewiozły w pierwszym kwartale tego roku o
ponad 200 tys. pasażerów więcej niż przed rokiem. To wzrost o 9,4 proc. do 2,4 mln przewiezionych osób. Kolejne miesiąca zapowiadają się równie dobrze i możemy spodziewać się dalszych wzrostów o podobnej dynamice. Na kwiecień przypadł bowiem okres Świąt Wielkanocnych, a wkrótce czeka nas majówka.
W stronę zachodzącego słońca
Maroko, określane jako Al Maghreb al-Aksa, oznacza najdalej na zachód wysunięty kraj świata arabskiego. Podróżników kusi różnorodnością krajobrazów. Oddać się tu można eksploracji tajemniczej pustyni – Sahary, czy licznych kanionów i wodospadów Atlasu. Wrażenie robią również ośnieżone szczyty, tętniące życiem metropolie orientu, oraz baśniowe wybrzeże Atlantyku.
Maroko to wyjątkowa mozaika kultur – berberyjskiej, afrykańskiej i europejskiej – widoczna w codziennym życiu mieszkańców: od strojów i kuchni, po muzykę i architekturę. Szczególnie wyraźnie widać to w medinach – historycznych dzielnicach miast takich jak Rabat, Marrakesz czy Fez. Wąskie, tętniące życiem uliczki pełne są kramów, warsztatów i kawiarni, a souki – tradycyjne bazary – kuszą zapachem przypraw, kolorem tkanin i dźwiękiem nawoływań handlarzy. To właśnie w tym labiryncie barw i aromatów odwiedzający mogą poczuć prawdziwego ducha Afryki Północnej i orientu.
Autentyczność i kulturową obfitość Maroka potwierdza także UNESCO – na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się dziewięć zabytków oraz sześć elementów niematerialnego dziedzictwa tego kraju, m.in. doroczne zgromadzenie plemion nomadów z Sahary, praktyki i know-how związane z drzewem arganowym, czy tradycje kulinarne regionu śródziemnomorskiego. Obejmują one wspólne posiłki, przygotowywane z lokalnych produktów i związane z nimi zwyczaje.